Początek roku szkolnego a pandemia Covid-19

31.08.2020, 15:34 0 komentarzy
Początek roku szkolnego a pandemia Covid-19

W tym miesiącu dzieci powinny wrócić do szkół oraz przedszkoli, jednak w dalszym ciągu niechęć budzi Covid-19, z którym zwalczamy od początku roku. W marcu młodzież przeszła na domowe nauczanie i z całą pewnością była to jedna z przyczyn, przez które można było zatrzymać szybki przebieg pandemii w naszym kraju. Jednakże czy sytuacja związana z wirusem dzisiaj będzie już tak uspokojona, aby otwierać szkoły, przedszkola oraz żłobki i przyzwolić dzieciom na uczęszczanie na lekcje?

Różne podejścia do problemu

Nie możemy wskazać prostej odpowiedzi, co będzie lepsze - puszczenie uczniów do szkół, czy mus kontynuacji internetowych lekcji. Przykładowo lekarze oraz sceptycy komunikują, że to faktycznie maluchy łatwo przenoszą wszelakie wirusy i bakterie, a oświatowe placówki mogą okazać się niestety siedliskiem infekcji. Taki scenariusz jest bardzo dobrze nam znany - na lekcje przybędzie jedno chore dziecko i dalej znacznie więcej dzieci.

Następni komunikują, że wprowadzono dużo procedur, do których powinny się zaadaptować szkoły, żeby mieć szansę przywitać z powrotem swoich uczniów. Ale czy możemy mieć pewność, że najmłodsi podopieczni będą w stanie ich przestrzegać? Czy okaże się to doskonałym konceptem, żeby ogromna ilość dzieci znajdowała się w jednej sali lekcyjnej? Znawcy tematu komunikują, iż niespecjalnie.

Na naukę internetową marudzą różni uczniowie czy też rodzice. Szczególnie kwarantanna dotknęła uczniów liceum, którzy głoszą, iż przez kilka miesięcy nauczania zdalnego się okażą niezbyt dobrze przyuczeni do egzaminu maturalnego (patrząc na to z drugiej strony w tym roku egzamin maturalny nie przebiegł jakoś tragicznie). Ważne jest także to, iż nie wszyscy nastolatkowie mieli Internet i komputer. W rodzinach, w których się urodziło dużo dzieci zdarza się tak, że w mieszkaniu znajduje się wyłącznie jeden komputerowy sprzęt. Opiekunowie mogą mieć więc kłopot przy zorganizowaniu swoim pociechom nauki zdalnej w tym samym momencie.

Kluczowe mogą okazać się również kwestie społeczne. Szkoła jest istotnym czynnikiem w rozwoju psychicznym dzieci. W budynkach oświaty poznajemy funkcjonowanie z ludźmi dookoła i ponadto możemy zawierać relacje oparte na przyjaźni. Oczywiście w obecnej chwili kwestie społecznego życia okazują się być najmniej ważne, gdyż tak naprawdę ważne bywa zdrowie uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

Sporo uzależnione jest od dzieci oraz szkolnej kadry

Postęp choroby zależy na pewno od tego, czy uczniowie będą w stanie przestrzegać zapisów przykazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz od tego czy pedagodzy będą potrafili to przestrzeganie reguł egzekwować. Są tacy, którzy upierają się, że wypuszczenie uczniów do szkół zrodzi gwałtowniejszy rozwój pandemii, zatem w efekcie placówki oświatowe zostaną niedostępne za chwilę. Należy oglądać stale wiadomości, bo na samym początku tego miesiąca wiele jeszcze się może okazać.

Tagi:

Zostaw komentarz