Technology

Starcie przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

17.11.2020, 12:20 0 komentarzy
Starcie przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

Raptem kilka dni temu było można obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu należałoby nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do sporego problemu, pojawiającego się na terenie całego kraju. Mowa tu bezdyskusyjnie o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla całej cywilizacji naprawdę niebywale katastrofalny. Organiczne trucizny, którymi oddychamy niemalże w każdy dzień, bez żadnych wątpliwości mają do czynienia z rozszerzaniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Stanowczo warto nieprzerwanie nauczać czym jest zatrucie powietrza a także jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.


Raptem w kilku programach telewizyjnych, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza został poruszony ten właśnie temat. Trzeba w głównej mierze być świadomym tego, że obecnie w Polsce zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił też problem smogu. Skuteczne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie degradacji powietrza. Połowę smogu w Polsce produkujemy my sami w domach, o czym zrelacjonował Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zniszczymy kotłów, które zanieczyszczają środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK też podłączył się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Produkowana przez wspomnianą spółkę energia, za około 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak oznajmił Piotr Woźny, prezes spółki. Miejmy na uwadzę również fakt, iż, że kłopot ze smogiem a także z COVID możemy ze sobą naturalnie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 pojawiła się w krajach o silnie wysokiej degradacji powietrza, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


Jeśli chodzi o smog bezsprzecznie trzeba również mieć świadomość tego, co w zasadzie jest najważniejszą przyczyną. Tak więc jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu mnóstwa niszczycielskich substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wymienionych właściwości jest niezmiernie istotna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz