Wybory prezydenta w Ameryce zaczną się już za chwilę

15.09.2020, 08:53 0 komentarzy
Wybory prezydenta w Ameryce zaczną się już za chwilę

W bieżącym roku USA zagłosuje na następną głowę państwa. W tym momencie obowiązek ten wypełnia Donald Trump i zdecydowanie stara się on o następną kadencję. Mimo to konkurenci nie próżnują i na kilkadziesiąt dni przed wyborami jest szansa zapoznania się z opinią publiczną. Jak się prezentuje obecna sytuacja? Czyje szanse okazują się największe? W porównaniu z 2016 rokiem, największy rywal Trumpa posiada zdecydowanie większą przewagę.

Joe Biden, kandydat frakcji demokratycznej, prezentuje ponad 7 procent wyższości nad teraźniejszym prezydentem Stanów. Mimo to wyborczy komitet Donalda Trumpa nie przejmuje się tym i nie sądzi, żeby bieżące sondaże przedstawiały przyszły wynik wyborów. W ostatnim głosowaniu sytuacja była trochę podobna - była sekretarz stanu w ostatnim głosowaniu również prowadziła, lecz ta przewaga nie była tak spora. Było to tylko 2,3%. Mimo iż Clinton posiadała wyższość a także dostała więcej głosów, biorąc pod uwagę całe USA, przegrała wybory z Trumpem.

Co interesujące, w Stanach nie stanowi o większość indywidualnych głosów nie decyduje o wygranej. Najważniejszy okazuje się być wybór elektorów - we wszystkich stanach określona jest ich ilość i jest uzależniona ona od mieszkańców w danym stanie. Na tę chwilę wojuje ze sobą głównie kilka stanów - Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Arizona oraz Floryda.

W każdym z wyżej wymienionych stanów sondaże miedzy sobą się różnią. W niektórych miejscach przoduje kandydat Republikanów, innym razem frakcji demokratycznej. Sytuacja więc nie jest przewidywalna. Wszystko oczywiście zależeć będzie od panujących poglądów w konkretnej części Ameryki - zdarza się, że mieszkańcy mają republikańskie podejście, a gdzieniegdzie są to typowo demokratyczne poglądy. Aczkolwiek chociażby w stanach w znacznej mierze o poglądach republikańskich w ostatnich latach pozachodziły duże zmiany. Dużo przez nowych mieszkańców, którzy prezentują dosyć liberalne postawy, a decydują się przeprowadzić przez tanie domy. Podobne głosy być może będą miały wielki wpływ na wybór kolejnego przedstawiciela państwa.

A w jaki sposób się odbędą wybory w dobie koronawirusa? Przez epidemię głosowanie potrwa trochę dłużej, ponieważ rozpoczynają się nawet we wrześniu. Zdecydowana większość mieszkańców USA zdecydowała się oddawać swój głos korespondencyjnie.

Wystarczy więc poczekać na dalszy rozwój sytuacji - jeśli weźmiemy pod uwagę wybory w 2016, nic nie może być pewne a sugerowanie się opiniami publicznymi okazać się może niesłuszne.

Tagi:

Zostaw komentarz

Ostatnio opublikowane